Podziękowanie za udział w realizacji projektu LIFE "Małopolska w zdrowej atmosferze"
Projekt LIFE Małopolska

18 grudnia 2023 mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Finałowej Gali projektu LIFE "Małopolska w zdrowej atmosferze", które odbyło się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wydarzenie stanowiło podsumowanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Małopolsce w latach 2015-2023. W trakcie gali uhonorowano gminy, ekodoradców oraz instytucje, które odegrały kluczowa rolę w realizacji strategii mającej na celu poprawę jakości powietrza w regionie. Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. otrzymała pamiątkową statuetkę oraz dyplom z podziękowaniami za udział w realizacji projektu – nagrodę z rąk organizatorów odebrała Karolina Loth-Babut, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Ekspertyz w KAPE.

Przez cały okres trwania projektu KAPE zapewniało eksperckie wsparcie Ekodoradcom przede wszystkim w zakresie: ochrony powietrza, efektywności energetycznej, OZE, transportu niskoemisyjnego, ubóstwa energetycznego, możliwości finansowania działań mających na celu zmniejszenie niskiej emisji i opracowania dokumentów strategicznych.

Zadania, które zrealizowaliśmy w trakcie trwania projektu LIFE-Małopolska to m.in.: 

  • Pełnienie funkcji stałego punktu doradczego dla ekodoradców.
  • Organizacja szkoleń dla ekodoradców w zakresie efektywności energetycznej, OZE oraz ubóstwa energetycznego.
  • Organizacja cyklu webinariów "Spotkanie z ekspertem KAPE", w ramach których od grudnia 2020 roku odbyło się 89 spotkań poruszających szeroko tematykę efektywności energetycznej, ochrony środowiska oraz aktualnych wyzwań i problemów z dziedziny przemysłu, budownictwa oraz gospodarki niskoemisyjnej. 
  • Wysyłka cyklicznych newsletterów stanowiących bazę wiedzy o aktualnych najważniejszych i najciekawszych tematach (wydarzeniach i publikacjach) z zakresu oze, efektywności energetycznej oraz dofinansowań.
  • Wizyty studyjne w gminach, w ramach których pracownicy KAPE dzielili się wiedzą w zakresie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii z pracownikami oraz edukowali uczniów szkół.
  • Organizacja wizyty studyjnej dla małopolskich ekodoradców, w celu wymiany doświadczeń i zyskania inspiracji do szybszego wdrażania działań mających na celu poprawę jakości powietrza w regionie. 
  • Opracowanie podręcznika dla ekodoradców.
  • Przygotowanie metodyki analizy ubóstwa energetycznego.
  • Wykonanie analizy techniczno-ekonomiczne dot. możliwości wprowadzenia całkowitego zakazu spalania paliw stałych przy preferencji wykorzystania odnawialnych źródłe energii, sieci ciepłowniczej, sieci gazowej na terenie 3 uzdrowisk: Szczawnica, Wapienne, Muszyna.


Fot. dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

PS. A już w najbliższy czwartek 11 stycznia, przedstawiciele Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. będą obecni na dedykowanym stoisku podczas Dnia Otwartego LIFE organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Krajowy Punkt Kontaktowy LIFE). Będzie to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje Program LIFE oraz projektami LIFE realizowanymi w Polsce. To również doskonała szansa na wymianę cennych doświadczeń nt. aplikowania i realizacji projektów LIFE’owych w Polsce. Przypomnijmy, że Program LIFE jest jedynym programem zarządzanym na poziomie Komisji Europejskiej i w całości dedykowanym zagadnieniom ochrony środowiska, przyrody i klimatu oraz transformacji energetycznej. 


Share this post
Nowe nabory o dofinansowanie w programie FEnIKS
Efektywność energetyczna | Rozwój OZE | Infrastruktura ciepłownicza